Domowe sposoby na chrapanie – co działa na tę przypadłość?

Według statystyk – niemal 40% Polaków boryka się z chrapaniem, z czego zdecydowaną większość stanowią mężczyźni (około 80%). To akustyczne zjawisko jest bardzo często ignorowane i traktowane jako tylko defekt dźwiękowy. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę, że chrapanie może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Chrapanie – skąd się bierze? Przyczyny chrapania.

Chrapanie przez medycynę nie jest klasyfikowane jako choroba, a jedynie objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Przypadłość ta stanowi zagrożenie dla zdrowia w momencie, kiedy dochodzi do obturacyjnego bezdechu sennego (epizodów braku przepływu powietrza przez krtań).

Do najczęstszych przyczyn chrapania zaliczamy:

– otyłość
– krzywa przegroda nosowa
– przerost migdałów
– wydłużone podniebienie miękkie
– obrzęk małżowin nosowych
– polipy nosa
– alergie
– używki (alkohol i papierosy)
– wiotkość krtanii

Chrapanie – jak leczyć?

Forma leczenia chrapania zależna jest od diagnostyki. Lekarz specjalista (laryngolog) dzięki przeprowadzonym badaniom (m.in: badanie poligraficzne snu, trójwymiarowa tomografia, rynomanometria) definiuje przyczynę chrapania i podejmuje odpowiednie kroki w celu wyeliminowania przypadłości.

Warto przy tym zauważyć, że w wielu przypadkach specjalista informuje nas o braku negatywnego wpływu chrapania (poza charakterystycznym dźwiękiem w czasie snu). Wówczas leczenie nie jest konieczne.

W zdecydowanej większości przypadków, leczenie chrapania ogranicza się do wykorzystania specjalnych aparatów na chrapanie (powodują wysunięcie żuchwy w przód i dół) oraz specjalnych masek do chrapania (zakłada się je na nos i usta, celem dostarczenia powietrza pod większym ciśnieniem).

Czasem jednak, lekarz może zalecić realizację zabiegu (zaawansowane przypadki): septoplastykę (krzywa przegroda nosowa), snoreplastykę (wiotkość tkanek), CELON (usztywnienie i skrócenie tkanek, poszerzenie gardła), laserowe usuwanie tkanek.

Domowe sposoby na chrapanie – co działa na chrapanie?

Chrapanie z powodzeniem można wyeliminować korzystając z nieinwazyjnych rozwiązań. W wielkim skrócie, domowe sposoby na chrapanie to zmiana trybu życia na zdrowszy i bardziej aktywny. Decydując się na domową kurację, należy w szczególności zadbać o:

Odpowiednie odżywianie – zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze i lepiej zbilansowane ma na celu wykluczyć możliwość wystąpienia nadwagi.

Aktywność fizyczną – podczas aktywności fizycznej nie tylko redukujemy tkankę tłuszczową, ale także poprawiamy krążenie krwi oraz lepiej dotleniamy organizm (szczególnie w przypadku ćwiczeń aerobicznych).

Niepicie alkoholu bezpośrednio przed snem – przyjmowanie alkoholu przed snem doprowadza do wiotkości okolic podniebienia i gardła, czego skutkiem jest chrapanie. Dlatego też należy całkowicie zrezygnować z alkoholu, na minimum dwie godziny przed snem.

Rezygnację z palenia – nałogowi palacze niezwykle często borykają się z chrapaniem. Wynika to z faktu, iż gęstniejąca ślina zalega w kanałach oddechowych i znacznie ogranicza przepływ powietrza.

Komfort snu – poduszka, materac i przede wszystkim odpowiednia temperatura i wilgotność, to podstawa dla wygody podczas snu. Im lepsze warunki stworzymy, tym większy komfort snu.

Snoran Plus – domowy sposób na chrapanie

Poza zmianą trybu życia, istnieją również rozwiązania farmakologiczne, które możemy stosować w domu, bez recepty – chociażby tabletki na chrapanie. Najlepszym tego przykładem jest produkt, który w pewnym sensie zrewolucjonizował rynek suplementów na chrapanie.

Snoran Plus to środek, który stosujemy doustnie, co stanowi jego największą zaletę. Inne preparaty (m.in: desnoran) mają formę spray’u/aroezolu, który aplikujemy do nosa. Tym samym, takie środki ograniczają swoje działanie tylko i wyłącznie do udrożnienia kanałów oddechowych. W przypadku Snoran Plus jest zupełenie inaczej, środek działa kompleksowo.

Preparat ten jest popularny na całym świecie (strona producenta dostępna jest na całym świecie). Użytkownicy przede wszystkim chwalą sobie skuteczność, szybkość działania oraz brak jakichkolwiek skutków ubocznych. Snoran Plus jest bowiem preparatem w pełni opartym na naturalnych składnikach, a mianowicie:

– ekstrakt z liści mięty pieprzowej
– sproszkowane ziele tymianku
– ekstrakt z liści melisy lekarskiej
– ekstrakt z korzenia gorzknika kanadyjskiego
– ekstrakt z korzenia prawoślazu lekarskiego
– ekstrakt z liści eukaliptusa gałkowatego

Według ekspertów – sposób aplikacji (doustnie) odgrywa tutaj kluczową rolę i pozwala całkowicie pozbyć się problemu (zmniejsza stany zapalne, usuwa przekrwienia i obrzęki, usprawnia przepływ powietrza, ułatwia oddychanie).